Tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu 4 temel gelir metriği

Tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu 4 temel gelir metriği

Hepimiz Top Gun filminde Maverick’in 20 dolarlık bir iddiayı kazanmak için uğraşırken ekürisi Goose’un ona nasıl arka çıktığını görmüşüzdür ve tıpkı Maverick gibi, işletme sahipleri olarak işletmemizdeki bazı bileşenlerin yapabildikleri (hatta yapmaları gerektiği) kadar iyi performans göstermediğinin farkına vardığımızda paniğe kapılmamız ya da tam olarak neyin neden değişmesi gerektiğini belirleyemememiz filmin bu sahnesiyle şaşırtıcı bir biçimde örtüşmektedir. O duyguyu (kontrolü elinde tutmayı) kaybettik! O halde, bu makalenin eküriniz olduğunu düşünün. İşletmeniz için neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını tam olarak belirlemek için izlemeniz gereken tüm satış ve pazarlama metriklerini arayıp bularak, oyununuzun üst sıralarında yer almanıza yardımcı olacağız. Bu, daha iyi sonuçlar elde etmek, işinizi büyütmek ve en önemlisi, işletmenizde gelirinizi sürdürülebilir bir şekilde artırmak için temel başlangıç noktası olacak.

Bu “Hiçbir Fikrim Yok” hissini ne sıklıkla yaşıyorsunuz? Aşağıdaki gibi durumlarla karşılaşıyor musunuz?

 • Satış ekibi olması gerektiği gibi performans göstermiyor, ancak nedenini de belirleyemiyor.
 • Pazarlama birimimizin bazı kısımlarının çalıştığını ve bazı kısımlarının çalışmadığını biliyoruz, ancak size tam olarak hangi kısımların olduğunu söyleyemeyiz.
 • Ekibim, işlerin nerede tıkandığını ortaya koyacak verileri sağlayamıyor.
 • Ekrem nasıl Müge’den daha fazla müşteri portföyü oluşturabiliyor?
 • Geçen ay Adwords’ten ne kadar gelir elde ettiğimi söyleyemem.
 • Hakkettiğimiz kadar kazanmadığımızı biliyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum.

Duyguları Güce Dönüştürmek…

Bu ‘duyguları’ hissediyor olmanızın en basit nedeni, doğru izleme ve raporlama çerçevesine (genellikle analitik olarak adlandırılır) sahip olmamanızdır. Bu çerçeveyi düzgün bir şekilde kurmak için biraz zaman (ve para harcadıktan sonra), ihtiyacınız olan bilgi ve cevapları sağlayacak doğru verileri yakalayacaksınız, bu sayede sizi optimize edecek, geliştirecek ve geminizi daha büyük limanlara yönlendirecek bir gücün startını verebileceksiniz!

İş Hayatında Geçen 20 Yıl Bana Ne Öğretti

Şunu kabul ederek başlayalım, dünya üzerinde yaşayan her işletme sahibi, işletmelerinin tonlarca nakit para kazandığını görmek ister. Ancak inanın bana, bu istek işletme içerisinde izleme ve raporlama çerçevesini oturtmadan asla gerçekleşmeyecek. Bu, işletmenin büyümesi için hayati önemdedir, çünkü;

 • Bu sayede satış ve pazarlamanızı (müşteri edinme kanalları) daha iyi yönetirsiniz.
 • İşlerin nerede tıkandığını tam olarak saptamanızı sağlar.
 • Yatırımın getirisini en üst düzeye çıkarmanın en etkili yoludur.

Tüm İşletmeler İçin En Önemli 4 Metrik

Son 20 yıldır kendi işletmelerimizi idare ediyoruz (süper başarılar ve bizi perişan eden başarısızlıklarla) ve bu süreçte edindiğimiz deneyimlerden başarının ana bileşenlerini tanımlamamızı sağlayacak çok fazla bilgi ve fikir edindik.

Sonuç: Uzun Vadeli Sürdürülebilir Karlı Büyüme

Daha iyi pazarlama ve daha etkili satış ile işletmenizin Uzun Vadeli Sürdürülebilir Karlı Büyümesi! Sonuçlar basittir, ama ortaya çıkarmak biraz karmaşıktır. Hadi biraz içine girelim.

En iyi 4 satış ve pazarlama metriği şunlardır:

 • Pazarlama Kaynağı / Kanalı Başına Gelir
 • Kazanç Başına Maliyet
 • Satış Hattı
 • Satış Etkinliği
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.