E-Posta Pazarlama ve Önemi

E-Posta Pazarlama ve Önemi

E-posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, şirketlerin e-posta pazarlama kampanyalarına kaydolan kişilerin listesine ticari materyal içeren e-postalar gönderdiği bir pazarlama kanalıdır. E-posta pazarlamasının amacı, insanları bir şirketin web sitesine yönlendirmek veya bir satış görevlisinden satın almaktır. Son yıllarda hızla gelişen e-posta pazarlaması nedeniyle, artık e-postalardaki içeriği kişiselleştirebiliyor ve yüksek düzeyde segmentlere ayrılmış hedef kitleler oluşturabiliyoruz.

E-posta pazarlaması, günümüzde hala en uygun maliyetli ve dönüşüm açısından zengin dijital pazarlama biçimlerinden biridir. Elbette, sosyal medya, SEO daha yeni ortaya çıktı ve pazarlamacıların hepsini heyecanlandırdı, ancak yine de e-posta pazarlaması hala çok güçlü, düşük bütçeli ve e-ticaret mağazanız için harika sonuçlar alıyor.

 

E-posta Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bir doğrudan pazarlama biçimi olarak e-posta pazarlaması, zaman içinde ilişkinizi geliştirmek için şirketiniz ve hedef kitleniz arasında bir iletişim biçimi olarak elektronik e-postayı kullanmaktır. E-posta pazarlamanın amacı, web sitenizdeki dönüşümleri artırmak ve hem yeni hem de geri dönen müşteriler için müşteri sadakatini artırmaktır.

E-posta pazarlamanın birçok süreci olabilir, ancak en önemli ilk adım, şirketiniz hakkında bilgi almak isteyen kişilerin bir listesini oluşturmaktır. Bu, web sitenize bir abone kutusu yerleştirmek veya satış süreci boyunca e-posta toplamak yoluyla olabilir.

E-posta göndereceğiniz kişilerin listesini topladıktan sonra, bu kişilerle bilgi paylaşımı için bir strateji oluşturmanız gerekir. İster indirim kodu, ister yeni ürünler, ister şirketiniz hakkında genel bilgiler paylaşmak isteyin, aynı bilgiyi insanlara iki kez göndermemenizi sağlamak için bir e-posta pazarlama stratejisine ihtiyaç var.

Abone grubunuza gönderilecek bir e-posta oluştururken, metin içinde bir buton kullanarak bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden ve e-postayı bir arkadaşınıza kolayca iletebilme özelliği sağladığınızdan emin olmalısınız.

 

E-posta Pazarlama Ölçütleri

İnsanların bir kampanyanın başarısını raporlamak için kullandığı birçok farklı e-posta pazarlama ölçütü vardır. Bu ölçütler şunlardır:

Açılma Oranı: Gönderilen toplam e-posta sayısına kıyasla e-postanızı açan kişi sayısı.

Tıklama Oranı: E-postanızı açanlara kıyasla e-postanızdaki bir şeye tıklayan kişilerin sayısı.

Dönüşüm Oranı: E-postanıza tıkladıktan sonra sizden bir ürün veya hizmet satın alan kişilerin yüzdesi.

Hemen Çıkma Oranı: İçeride herhangi bir yerde etkileşime girmeden e-postanızı tıklayan kişi sayısı.

Abone Oranı: Belirli bir süre içinde e-posta pazarlama listenize eklenen abonelerin yüzde artış/düşüş oranı

Abonelikten Çıkma Oranı: Belirli bir kampanyadan veya belirli bir süre boyunca abonelikten çıkan abonelerin yüzdesi.

 

E-posta Pazarlama Neden Önemlidir?

E-posta pazarlamasının önemini gösteren bazı istatistiklere bakalım. Rakamlara göre, e-posta pazarlamasına harcadığınız her 1 dolar için 42 dolar alıyorsunuz. Bu inanılmaz. Başka hiçbir dijital pazarlama biçimi bu kadar yüksek bir yatırım getirisine sahip değil. Bu nedenle, bir daha kendinize “E-posta pazarlaması nedir” diye sorduğunuzda, bunun size gerçekten iyi bir yatırım getirisi sağlayan, küçük çevrimiçi mağazanızın reklamını yapmanın uygun fiyatlı bir yolu olduğunu unutmayın.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.