Dijital Pazarlama Ajansı

dijital pazarlama ajansı

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital Pazarlama Ajansı

Bir markaya veya işletmeye sahipseniz ve internet ortamında işlerinizi büyütmeye çalışıyorsanız, bazı işleri yapmanın zorluğunu biliyorsunuzdur. Özellikle tanıtım ve reklam ile ilgili işler başlı başına zaman gerektiren ve tamamıyla uzmanlık isteyen işlerdir. Dijital pazarlama ajansı, kaynaklarınızın verimli kullanımı, pazarlama bütçesini doğru ayarlanması adına oldukça önemli ve size artı olarak döndürebilecek işleri yürütürler. Bir dijital pazarlama ajansının sizin için neler yapabileceğini bilmek, işlerinizin akışını nasıl iyi yönde değiştireceğini görmek adına çalışmak isteyebilirsiniz. Ancak öncelikle dijital pazarlama ve dijital ajansların neler yapabildiklerini bir bakalım…

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, geniş bir kanal yelpazesinde müşterileri çevrimiçi olarak hedeflemeyi, onlara ulaşmayı ve onlarla ilişkiler kurmayı amaçlayan çok yönlü bir stratejidir.

Dijital pazarlama aşağıdaki taktiklerden oluşur:

 • İçerik pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Video Pazarlama
 • Mobil Pazarlama
 • Çevrimiçi Reklamcılık (PPC)
 • Eposta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı

7 Tür Dijital Pazarlama Ajansı ve İşleyişleri 

Piyasada yedi ana dijital pazarlama ajansı türü vardır. Bazıları bir alanda uzmanlaşmıştır ve diğerleri geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Unutmayın, işiniz için en iyisi bütçenize, dijital pazarlama hedeflerinize ve dijital pazarlamanızda ne kadar uygulamalı olmak istediğinize bağlı olacaktır. Aşağıda yedi tür dijital pazarlama ajansı bulunmaktadır:

 1. Tam Hizmet Dijital Pazarlama / Gelen Pazarlama Ajansı

Gelen pazarlama ajansları da dahil olmak üzere tam hizmetli dijital pazarlama ajansı çoğu firmadan daha büyük olma eğilimindedir ve çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunar. Tam hizmet ajansları, büyük dahili pazarlama ve satış ekiplerine sahip olmayan küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için idealdir.

 1. Dijital Pazarlama Firması

Çoğu dijital pazarlama şirketi, kendilerini dijital pazarlama ajansları olarak adlandırır. Dijital pazarlama firmaları veya ajansları tamamen dijital pazarlama faaliyetlerine odaklanır ve tam hizmet ajanslarından daha az hizmet sunar. Bir dijital pazarlama firması genellikle PR, reklamcılık veya geleneksel pazarlama hizmetleri sunmaz.

 1. SEO Şirketi

SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda uzmanlaşmış ajanslar, müşterilerinin web sitelerinin ve web sitesi içeriğinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Uzmanlara aşağıdakileri yaptıracaklar:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Web sitesi denetimleri
 • Backlink denetimleri
 • Web sitesi ve blog içeriği
 • Web sitenizin meta verilerinin (URL, başlık etiketleri, meta açıklamaları vb.) Kalitesinin değerlendirilmesi
 • Video açıklamalarını optimize edin
 • Bağlantı kurma yürütme

 

 1. Dijital Reklam (PPC) Ajansı

Ücretli reklam olarak da adlandırılan ücretli arama, bir işletme web sitesine trafik oluşturmanın diğer yoludur. Ücretsiz organik trafiğin aksine, ücretli trafik, anahtar kelimelere teklif vermek için para harcamayı ve arama sonuçlarında reklam yerleştirmeyi içerir. Dijital reklamlar web sitelerinde, arama sonucu sayfalarında (SERP’ler) ve sosyal medya kanallarında görünebilir.

Dijital reklam ajansları, reklamların göründüğü dijital platformların en iyi uygulamalarına uygun, dikkat çekici, anahtar kelime doldurulmuş reklamları nasıl üreteceklerini bilirler. Popüler hizmetler arasında Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube reklamı oluşturma ve dağıtma ile Google Ads Manager hesabı oluşturma ve bakım yer alır.

 1. Sosyal Medya Ajansı

Adından da anlaşılacağı gibi, bir sosyal medya ajansı sosyal medya pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Şirketler, sosyal medya kanallarında düzenli içerik yönetme ve üretme konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarında, Facebook ve Instagram gibi platformlarda sosyal medya reklamları düzenlemek istediklerinde ve sosyal medya hesaplarını en iyi şekilde optimize etmek istediklerinde sosyal medya ajanslarına yöneliyor. Sosyal medya ajansları ayrıca, sosyal medya platformlarında müşteri etkileşimlerine yanıt verme ve bunlara tepki verme ile çapraz tanıtım ve bağlı kuruluş pazarlaması için etkileyici sosyal hizmet sunacak.

 1. Web Sitesi Ajansı veya Web Sitesi Tasarım Ajansı

Bir web sitesi veya web tasarım ajansı, işletmeler için özelleştirilmiş web siteleri hazırlar. Web tasarımcıları, web sitelerinin görünümünü, hissini ve işlevselliğini ele alır. Web sitesi ajansları tarafından sunulan yaygın hizmetler arasında kullanıcı deneyimi tasarımı ve araştırması, görüntü oluşturma ve depolama, web geliştirme ve web barındırma bulunur.

 1. Dijital Pazarlama Danışmanı

Dijital pazarlama danışmanı, bir dijital pazarlama ajansına bağlı olan veya olmayan bir profesyoneldir. Dijital pazarlama danışmanları, geniş bir dijital pazarlama bilgisine sahiptir ve işletmelerin bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmasına yardımcı olabilir. Tavsiyelerini ve stratejilerini sunduktan sonra, dijital pazarlama ajanslarını veya profesyonellerini dijital stratejiyi başarılı kılacak gerekli taktikleri yürütmeleri için önereceklerdir.

Dijital Pazarlama Ajansı Ne Yapar?

Şirketler, çevrimiçi pazarlamadaki uzmanlıkları nedeniyle dijital pazarlama ajanslarıyla çalışır. Ajanslar, dijital pazarlama başarısı için gerekli olan trendleri, en iyi uygulamaları ve en iyi araçları ve stratejileri bilir.

Dijital Pazarlama Ajansları Web Sitenize Gelen Organik Trafiği Artırıyor

Herhangi bir dijital pazarlama girişiminin genel amacı, bir kişinin işletme web sitesine olabildiğince fazla organik trafik oluşturmaktır. Dijital pazarlama ajanslarındaki pazarlama uzmanları, gelen pazarlamanın, müşteri yolculuklarının ve arama motoru arama algoritmalarının giriş ve çıkışlarını bilir. Bir dijital pazarlama ajansıyla çalıştığınızda, web sitenize organik trafik (web sitenizi bir arama motoru araması yoluyla çevrimiçi bulan kişilerden gelen trafik) artacaktır. Web siteniz daha az maliyetle daha fazla potansiyel müşteri çekecektir. Bu potansiyel müşteriler aynı zamanda, satın alma olasılıklarını artıracak daha kaliteli potansiyel müşteriler olacaktır.

Dijital Pazarlama Ajansları Satışa Hazır Potansiyel Müşteriler Yaratıyor

Dijital pazarlama ajanslarındaki profesyoneller, işletmenizi, pazarlama hedeflerinizi, satış ağınızı ve ideal hedef kitlelerinizi bilir. Ek olarak, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, web tasarımı ve arama motoru optimizasyonu gibi çeşitli gelen pazarlama taktikleri hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Satış ağınızda, farklı gelen pazarlama taktikleri, potansiyel müşterilerin satış huninizin neresinde olduğuna bağlı olarak diğerlerinden daha etkilidir. Bir dijital pazarlama ajansıyla çalışırken, satış huninizdeki her bir potansiyel müşteriye doğru zamanda, doğru çevrimiçi ortamda doğru mesajı iletebileceksiniz. Bir dijital pazarlama ajansı, potansiyel müşterileri satış huninizin üstünden en altına taşıyarak satışa hazır potansiyel müşteriler oluşturmanıza yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Ajansları Marka Erişiminizi Genişletiyor

Müşterileriniz çevrimiçidir. Bunu biliyorsunuz ve her dijital pazarlama ajansı bunu biliyor. Dijital pazarlama ajansları markaları çevrimiçi olarak tanıtma ve müşterilerle çevrimiçi ilişkiler oluşturma konusunda uzmanlaştıklarından, markanızın çevrimiçi erişimini nasıl genişleteceklerini bilirler. Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışarak, web siteniz, ajans aracılığıyla yapılan anahtar kelime araştırması ve alıcı kişisel gelişiminden daha iyi görünürlük elde edecektir. Sosyal medya pazarlamanızı üstlenmek için bir dijital pazarlama ajansı kullanırsanız, markanız çeşitli sosyal medya platformlarında ek çevrimiçi varlık kazanacaktır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.