2019/2020 için en iyi 3 yazı tipi trendi

2019/2020 için en iyi 3 yazı tipi trendi

Hepimiz, yazı tiplerinin logo ve renklerle birlikte marka temsilinde önemli bir rol oynadığını kabul etmeliyiz. Bu, işletmenin hangi alanda hizmet sunduğunu ve nasıl davrandığını göstermenin etkili bir yoludur. Bazen, yazı tipleri müşterileri bir markanın gücünü, pazardaki konumunu ve hatta eylemlerini, diğer bir deyişle iş tarzını, önceden algılaması için hazırlar. Yazı tiplerinin izleyici üzerindeki etkisi, herkesin tahmin edeceği kadar büyüktür ancak genellikle bir o kadar da hafife alınır. Yazı tipleri sadece verilmek istenen mesajı iletmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar üzerinde duygusal bir etki de oluşturur. Bu yüzden, hassas durumlar için ince yazı tiplerini, haber uyarıları için kalın ve büyük yazı tiplerini veya işleriniz için sıradan yazı tiplerini kullanmak isteyebilirsiniz. Bu yıl ve gelecek yıl için en etkileyici trendler olacak 3 yazı tipi trendini belirledik, hadi onlara bir göz atalım:

Kalın ve Büyük Yazı Tipleri

Kalın ve büyük yazı tipleri metni çok iyi ifade eder ve kullanıldıkları alanlarda sağlam bir görüntü hissi verir. Bu yazı tipleri sıklıkla web, grafik ve baskı tasarımlarında kullanılmaktadır. Kitlelere gönderilen mesajda markanın gücünü, netliğini ve kaya gibi sağlam duruşunu kusursuzca iletir. İlginç olan ise, bu tür yazı tiplerinin her geçen gün popülerlik kazanması ve pazarı fethetmesidir. Geniş ve koyu yazı tiplerinin bolluğu, piyasanın kullanıcıların ve tüketicilerin dikkat çekici metin gereksinimlerini doğrudan karşılayacak şekilde gönderilen açık mesajlara olan talepleriyle açıklanabilir.

Aşağıda büyük ve kalın yazı tiplerinin nasıl başarıyla uygulandığına dair birkaç örnek bulabilirsiniz.

Minimal Sans Serif Yazı Tipleri

Minimalist yazı trendi piyasadaki favorilerden biri olmaya devam ediyor ve bunun için de gayet haklı bir nedeni var. Eğer sadelik yazı tipleri ile gösterilebilseydi, Minimal Sans Serif yazı tipleri oyunu başlamadan kazanırdı.

Bir logo, tasarım veya sayfada yazı tipinin minimalist bir san serif seçilmesi gözün tüm görüntüyü yakalamasına ve mesaja odaklanmasına yardımcı olur. Bu her zaman işe yaramış ve halen işe yarayan ancak sürekli olarak pazarda oluşan yeni zorluklara uyum sağlaması gereken harika bir tasarım hilesidir. Minimalist san serif yazı tiplerinin bir başka harika yanı ise her renk ve arka planla her zaman iyi görünmesi, kitleleri etkilemek için kurumsal bir imaj yaratması ve tasarım için çevresinde çok fazla boş alan bırakmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken çok ilginç bir şey ise, minimalist san serif yazı tiplerinin daha önce bahsedilen yazı tipi ile bir tezat oluşturmasıdır – büyük ve kalın yazı tipleri, neredeyse tüm durumlarda, kontrast, bir markanın uygulanabilirliğini ve modernizmini yansıtmayı ve başarmayı amaçlayan aynı başarılı mesajı gönderir.

Kontrast Serif Yazı Tipleri

Tırnaklı yazı tipinin zaman içerisindeki dönüşümü oldukça dramatik olmuştur ve varyasyonları ekstrem uçlarda gerçekleşmiştir. Peki neden kontrast serif (tırnaklı) yazı tipleri web tasarımcılarının, işletme sahiplerinin ve yeni kurulan firmaların favori seçeneklerinden biri olmaya devam ediyor?

Çünkü yazı tiplerinin gergin ve keskin köşeleri metni vurgular ve mesajı daha iyi iletmeye yardımcı olur. Verdikleri netlik hissi, kullanıcıların bağlamı kendi hayat bakış açılarına daha yakın hissetmelerini sağlar.

Ayrıca, harflerin içerisindeki kontrast onların modern ve canlı görünmesini sağlar. Bu, kontrast tırnaklı yazı tiplerinin gençlik markaları, logolar ve işletmeler için mükemmel olduğunu hissettirmesinin başka bir nedenidir.

Artık trend bir yazı tipi ya da diğer yazı tiplerini kullanarak yeni bir trend oluşturmak bir tercih meselesi haline gelmiştir. Kullanacağınız yazı tipi yaptığınız işi ve tarzınızı yansıtmalıdır ve ne olursa olsun, yazı tipleri bir t-shirt, animasyon veya hatta bir web sayfasında kişiliğinizi ortaya çıkarmak ve yazdırmak için harika bir düşünme yolu ve çözümdür.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.